Hurda genel olarak yeniden kullanılabilme özelliğini yitirmiş, işlevsel olarak bir değeri olmayan, miladı dolmuş bütün madde ve malzemelere verilen isimdir. Sanayi ve ekonomi açısından gelişmiş olan ülkelerde hurdalar yeni ürünler kadar değerlidir. Bunun sebebi ise genellikle recycle olarak bilinen geri dönüşüm işleminde kullanmalarıdır.

Hurda haline gelmiş endüstriyel üretim fazlası olan atıklar farklı ürünlere dönüştürülerek farklı sektörlerde de kullanılabilmektedir. Yani söz konusu hurdanın illa ki aynı sektörde kullanılması gerekmemekte, aksine daha çok başka sektörlerde kullanılmak üzere geri dönüşüm işlemine tabi tutulmaktadırlar.

Hurda ayrıca kuyumculukta altın, gümüş gibi değerli ve yarı değerli madenlerin 2. el yani işlenmiş olanlarına denildiği gibi; bakır, çelik, demir, pirinç, alüminyum, plastik, kullanılamayacak duruma gelmiş otomobil parçaları, polyester gibi yüz binlerce madde ve malzemenin eksileri için de hurda kelimesi kullanılmaktadır. Kuyumculuk tabiri olan hurda haricinde diğer tüm hurda olarak tanımlanan malzeme ve maddelerin tek ortak özelliği bir daha asla eskisi gibi kullanılamayacak durumda olmasıdır. Ayrıca tüm hurdaların bir şekilde geri dönüşüme tabi tutularak işe yarar bir ara malzemeye veya ham madde girdisine dönüştürülebilmektedir.

Hurda çeşitleri oldukça çok olup, piyasada en çok geri dönüşüme yatkın olan ve tercih edilenleri; metal hurdası, plastik hurdası, otomobil hurdası, elektronik alet hurdası, bilgisayar hurdası, kağıt hurdası olarak sıralanabilir. Ancak bunlar arasında özellikle kâğıt hurdası ve metal hurdası eskiden beri en çok talep gören hurda çeşitleridir. Ama son yıllarda elektronik eşya hurdası ve bilgisayar hurdası da, hurda toplama piyasalarında fiyatlandırılarak kendi kategorilerini oluşturmuşlardır.

İşte bazı hurda çeşitlerinin güncel Kilogram veya Ton bazlı fiyatları:

  • Elektronik Kart hurdası ( sim kart, ses kartı, banka kartı, ekran kartı, tv kartı vs. )
  • Kilogram fiyatları: 9,75 TL ile 15 TL arasında değişmektedir.
  • Elektronik Hurdası( radyo, teyp, küçük elektrikli ev aletleri vs.) Kilogram Fiyatları: 8 TLile 13 TL arasında değişmektedir.
  • Bilgisayar Hurdası ( main board, router, monitör, kasa, yazıcı, işlemci, ram vs) Fiyatı: 12,5 TL ile 16 TL
  • Soyma Bakır Hurda Kilogram Fiyatı : 14,5 TL
  • Çelik Demir Hurdası Ton Fiyatı : 500 TL
  • Plastik Hurda ( Çapak) Ton Fiyatı: 350 TL